דוד מייזלר

David_Mejzler

לתחילת היומן

דוד מייזלר נולד ב- 20 בספטמבר 1913 בעיירה קטנה בשם פולוניה, ברוסיה.
לאביו ודודו, שהיו מראשי הקהילה בעיירה ואירחו בביתם פעילים ציונים שונים, היה מפעל פרקטים משגשג אך לאחר המהפיכה הבולשיוויקית נושלה המשפחה מנכסיה וברחה לעיירה יהודית אחרת – דובנא.
כבר מגיל צעיר למד דוד עברית ושלט בה על בוריה. כחניך בתנועת השומר הצעיר תכנן לעלות לישראל, אך העדיף לעשות זאת לאחר שיסיים את לימודי המתמטיקה. כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה שהה במוסקבה בחופשה מיוחדת שקיבל מבית הספר בו לימד, כאות הערכה. לאחר מספר ימים נודע לו שכל אנשי העיירה (דובנא), ביניהם כל בני משפחתו, הושמדו או נלקחו למחנות. עקב גילו המבוגר גויס לצבא העבודה של רוסיה. עם סיום המלחמה שב והשלים את לימודי הדוקטורט במתמטיקה.

בשנת 1958, מספר שנים לאחר שהכיר ונישא לפניה (חרז), עלו השניים לישראל יחד עם בנם הקטן בן הארבע וחצי – גיורא, והמשפחה השתקעה בירושלים. בשנת 1961 נולד בנם השני, גילי.

דוד היה פרופסור למתמטיקה וסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, ופרסם מספר מחקרים בתורת ההסתברות ובשימושיה. תרומותיו העיקריות הן למשפטי גבול של סדרות וריאציוניות רב ממדיות ובמיוחד לאבריהן המקסימליים. הוא אף הצביע על שימושים שונים של תוצאותיו, בעיקר בתורת הפולימרים.

דוד נחשב מורה מחונן, והיה אהוב על תלמידיו. ספר הרצאותיו "חשבון אינפיניטסימלי" היה למבוקש ביותר, ונמצא בשימוש עד היום במרבית האוניברסיטאות בישראל. בנוסף, כתב מספר ערכים באנציקלופדיה העברית, בין היתר את הערך "הסתברות".

דוד מייזלר נפטר ב- 11 בינואר 1996.

•    פרטים נוספים על אישיותו ופועלו האקדמי והחינוכי של פרופ' דוד מייזלר, שנפטר ב- 11.1.1996, אפשר למצוא באתר האינטרנט שהקים לזכרו גילי, בנו: www.davidmejzler.co.il

•    רשימת פרסומיו האקדמים

•    ספר האורחים שבאתר לזכרו