יום חמישי – 29.11.73

1. ב- 10:30 בערך צילצל גרייבסקי: שאל את פניה האם האזכרה של היום נוגעת לנו? פניה הסבירה לו במי מדובר.

2. פניה מרגישה לא טוב ולכן גם אני הייתי רוב הזמן בבית. אחרי 16:00 החלטתי לדבר עם החוקר גזית. קודם שאלו אותי "איך הוא נראה" ובסוף חזרה הטלפונאית ש"גזית חולה מהיום". אז ביקשתי את רמי מסלם, ואם כי קודם לא ידעו מי זה, קיבלתי אותו אח"כ. הוא כבר יודע עליי מציפין. כפי שהבנתי, גם הוא לא שְׂבע רצון מהחקירות. בנוגע לתיק שלנו, הוא הסביר לי שקרה כאן איזה שהוא "פלונטר" (יידיש) וכפי שהבנתי גזית לא עוסק במיוחד בתיק שלנו. סיפרתי לו שאני מעביר מזמן לזמן אינפורמציה ורוצה לדעת האם היא מגיעה למקום הנכון. אז הוא אמר לי שיילך לחפש את התיק ואח"כ יצלצל אליי. ואומנם כעבור כרבע שעה צילצל ומסר לי:
א. גם לו לא ברור הסיפור של השבוי.
ב. לא צריך לבטל את ההודעה, עדות, של יגאל רינגרט. הוא אומר לי שכאילו ב- 27.11 (או ב- 28.11 – אתמול או שילשום) חקרו את יגאל רינגרט ברפידים והוא הצהיר ששוחח עם גיורא ב- 15 לאוקטובר בערך בשעה 16:00, וכפי שהבנתי גיורא סיפר לו משהו על ההתארגנות של היחידה שלו (אחרי הבלימה?).
רמי מסלם הסביר לי שלא צריך לבטל את העדות של רינגרט מכיוון – כפי שנובע מהעדות – רינגרט הכיר את גיורא עוד מלפני המלחמה.
ג. רמי מסלם הבטיח לי שגם יברר במחשב על כל האנשים ששמם מאיר שחר.
ד. בנוגע לאינפורמציה שמגיעה ממני – מוטב למסור לסגן-אלוף שני (בקשר לזה נדברנו עם פניה, שניסע לתל-אביב שוב בכדי להיפגש עם סגן-אלוף שני ובכדי לברר אצלו איך מתקדמת החקירה).
ה. הביע את נכונותו תמיד לעזור גם בנוגע לתיק שלנו.

3. בערך לפני 17:00, הופיעו פלג בצלאל ואישתו, וישבו בערך עד 18:30.

4. צילצלתי לציפין וסיפרתי לו על שיחתי עם גיסו. ציפין סיפר לי שבנוגע לאחיו נודע לו הדבר הבא: הם היו שלושה טנקים (אחד מהם – מיחידה אחרת) ונגמ"ש, שבו היה אחיו, דוּדוּ ציפין. מסתבר שמפקד הפלוגה (למעשה סגן מפקד הפלוגה) עבר לטנק אחר וברח. שני הטנקים והנגמ"ש המשיכו להלחם. אח"כ נכנעו אולם המצרים ירו בכולם. אחד מהחיילים נפצע ועשה את עצמו מת. אח"כ שוב באו המצרים ולקחו אותו בשבי. הוא זה שסיפר שכולם נהרגו וכן את העובדה שהסמ"פ ברח. ציפין היה רוצה להתלונן, אולם חושש שיאשימו אותו בנקמנות. מסתבר שסגן מפקד הפלוגה עלה בדרגה ועכשיו הוא מפקד הפלוגה. כאשר סיפרתי לציפין שאף אחד מהמפקדים של גיורא לא ביקר אותנו – הוא סיפר לי שאותם ביקר המג"ד.

5. כעבור כמה דקות שוב צילצלתי לציפין ודיברתי עם אשתו. ביקשתי אותה שתזכיר לגיס של ציפין, שכאשר יברר במחשב את כל נושאי השם מאיר שחר – שיצלצל אליי וימסור את כל מה שיקבל בנידון מהמחשב.

6. דיברתי עם יוסף כהן (19:00-19:30), סיפרתי לו על שיחתי עם רמי מסלם וביקשתי אותו שהוא יתקשר עם גב' רינגרט ויבקש אותה, שאם בנה יהיה בחופשה או אם וכאשר תכתוב אליו – שתברר מה ידוע לו על גיורא.
כהן גם רמז לי שאולי הוא ישתדל לעזור לי להקים קשר עם רמי מתן.

7. בסביבות 20:00 צילצלתי לשמואל אגמון, אולם בגלל העברת הטלפון לחדר אחר – עלה על הקו יוסף כהן. הוא דיבר עם אחיו של יגאל רינגרט. יש סיכויים שרינגרט יגיע מחר (יום שישי) או מחרתיים (שבת) לחופשה הביתה. אחיו הבטיח שרינגרט ייכנס אלינו. כהן אמר לאח שאם לא יהיה לרינגרט הכוח הנפשי לבוא אלינו, שיבוא אל כהן ויספר לו כל מה שידוע לו על גיורא.

8. דיברתי עם שמואל אגמון, סיפרתי לו על שיחתי עם רמי מסלם, ונדברנו ששמואל יִסע איתנו לתל-אביב בשבוע הבא. ביקש שזה יהיה לא ביום שני (כי יש לו אורח), ושנקבע קודם פגישה עם אלוף-משנה שני, בכדי שלא ניסע לבַּטלה. מחר הוא או נחמה יבקרו אותנו.

9. מ- 20:00 נמצאת אצלנו נירה דורי. היא ישבה קודם כל הזמן עם פניה, מכיוון שאני הייתי עסוק בשיחות הטלפוניות. נירה הביאה תמונות ומכתבים מגיורא. הלכה ב- 21:15 בערך.

10. 20:50 – צילצלה ברוניה דיזנדורף.

האדישות של המפקדים לגבי חייל "נעדר" יוצרת אצלי את הרושם שהנעדר הוא עריק! שילכו קיבּיני-מַטירי! מנוולים!
נזכרתי שכאשר בפעם הראשונה הגענו אל ד"ר קאופמן (מקצין העיר) אזי מישהו מ"העוזרים" "ניחם" איזו אמא – שהייתה כנראה במצבנו – שאולי בנה בכלא, ולכן הוא לא כותב. לנו, לעומת זאת, אמרו שאולי יש לבן בעיות בכתיבה!

ב"מעריב" (29.11.73) צוטט קטע מנאומו של מר מיכה חריש בישיבת מרכז מפלגת העבודה שהתקיימה ב- 29.11.73: "הסכם עם ליכוד… זה הסכם עם "חירות", כלומר עם בגין ולנדאו, ומי שצריך לחוש מה זה קואליציה כזאת, צריך לעקוב בטלוויזיה אחרי שתי ציפורים אלה".
מכיוון שמדובר כאן בציפורים, כלומר עופות, הרי ברצוני לשאול את הנואם הנכבד מה דעתו על מראה (בטלוויזיה) של חבורת תרנגולים אימפוטנטים שמתפוצצים סביב תרנגולת זקנה אותה אינם מצליחים להפרות (כאשר לתרנגול זה או אחר יש גם פְּרֵטֵנְזְיָה להיות "עפר").


שיתוף יום זה:

הסבר ומידע נוסף

גיורא בכיתה י"בGiora_M

nov_29_73מודעה שפורסמה בעיתון

כיתבו תגובה או שתפו את הסיפור שלכם