יום שלישי – 13.11.73

1. בבוקר צילצלנו לניסן לוויתן, ולפני 9:00 (ב- 8:40) יצאנו לג'וליס.

התחלנו מבית-הספר לשריון ונפגשנו עם בבאיצקי רפי, וכן עם אחיו אדיר, והוא עזר לנו להיפגש עם אנשים אחרים. בקצרה:
א. עם אוחיון ומכבי מוצרי – אין טעם להיפגש. לא נפגשו, ואולי גם לא מכירים את גיורא.
ב. נפגשנו עם פנחס פסקל, מ.א. 2138862. מכיר את גיורא, אם כי, כפי שהבנתי, היה מפקד מחלקה בקורס מפקדי טנקים – אולם לא של המחלקה של גיורא, אבל בפלוגה של גיורא (ק"ז). מישהו גימגם שכאילו ראה-פגש את גיורא כבר אחרי "הבלימה" (בלימה: 3-4 ימים) אבל לא יכול עכשיו להיות בטוח בזה ב- 100 אחוז. בכל אופן מכיר את גיורא טוב. כתובת בבית: חיפה, רח' דובנוב 12, טל. 04-231810.
מדבריו הבנתי ש- 4-5 ימים ראשונים של הקרבות לא הייתה אפשרות לעשות "מיפקד", לְפנות פצועים, חללים וכו'.
ג. מפסקל הבנתי ששם משפחתו של חיים לוי איננו לוי אלא לוין! מכוּנה "ג'ינג'י". (רחוב המעפילים, רמת-השרון, שרקה ויעקב לוין, 03-786868. לכן גם לא מצאתי את שם הוריו בספר הטלפונים).
ד. הכרתי בחורצ'יק מאוד נחמד שעזר לנו במהלך "החיפושים" בבסיס. הוא מכיר את גיורא מקורס מפקדי טנקים: גדי שפירא, ת"א, רח' אורי 14, טל' 03-220330. עכשיו מועסק בגייסות השריון (אגף כוח-אדם). הוא ישב איתנו, יחד עם פסקל ובבאיצקי. הוא גם אמר לנו ששמע שגיורא, מוטי שמיר ואלי זכאי, היו כל הזמן (?) ביחד.
ה. בשיחה זו הועלה גם שמו של רמי מתן, והם אמרו לי שכדאי לי לכתוב אליו. בתור מפקד הפלוגה של גיורא, הוא הכיר כל אחד מהפלוגה.
ו. הועלה שמו של סמל גרשון לאופר, שהוא סמל מבצעים, וכפי שהבנתי מלאופר נובעת האינפורמציה על הצוות המקורי של "הטנק שלנו". עכשיו הוא נמצא בגדוד 79 (חטיבה 14, של אריק שרון). אפשר לכתוב לו לפי הכתובת: סמל גרשון לאופר, ד.צ. 2081. טל' ביתו 03-232612. כפי שאמר בבאיצקי, לאופר גר ברחוב פומפודיטה פינת נורדיה, צפון ת"א.
ז. גדי שפירא סיפר לנו שנפגש עם ולגרין כאשר היה בג'וליס. אבל זה לא סיפר לו שהיה מפקד "הטנק שלנו" ובכלל לא סיפר שום דבר על גיורא. כפי שגדי שפירא סיפר, ולגרין נשאר בלי טנק ועל דעת עצמו חזר לג'וליס. כפי שהוברר לנו, צבי ולגרין נמצא עכשיו בגדוד 9, אבל החטיבה היא לא 7 אלא 14. בנוגע לדואר הצבאי יכול להיות שאותו מִסְפר (ירד עם "אדולף").
ח. יגאל דותן חזר לסיני.
ט. את הביקור בג'וליס רצינו להתחיל משוּלי הנדברק, עכשיו הוא נמצא במדור תותחנות, מג"ח (מגמת מג"ח), אולם אמרו לנו שהוא עכשיו בשיבטה ויחזור אחרי הצהרים (כפי שסיפר לי בזמנו חנוך מרגולין, שוּלי הנדברק מכיר טוב את גיורא).
י. גדי שפירא עזר לנו להגיע למשרד של "קקש" ולברר איך אפשר למצוא את מתן. הוא הלך איתנו אל הצוערים בקק"ש (קורס קציני שריון), אפי קינן או יעקב זילברשטיין, בכדי לברר את ה- נ.צ. (?) של רמי מתן. (נ.צ. – נקודת ציון?). התשובה: בצד השני של התעלה, גיזרה מרכזית, חוצים את הגשר צפונית לאגם המר. לשאול ציר חבית ורדים (זה קוֹד).
י"א. כנראה שלפידות הוא עכשיו מפקד הגדוד 196 (יכול להיות ש-ששה ו-ויסמן – עוזריו). זהו כנראה מפקד גדוד 196 "החדש", אחרי זה שרוב חיילי הגדוד הלכו לאיבוד.
י"ב. מהשיחה שלנו – בהתחלה – הבנו שהלחימה של בית-הספר לשריון ביום הכיפורים התנהלה בגיזרה המרכזית של התעלה.

אחר-כך נסענו לגייסות השריון יחד עם גדי שפירא:
י"ג. אמרו לנו עוד בג'וליס שאדם בשם אילון (יצחק?) עוזר קצין חימוש, מתעניין גם-כן בגיורא. חשבנו קודם שזה הקרוב של משה פאול, והסתבר שזה עוזר של ארקדי תימור. הוא כנראה היה מְספר לארקדי את התשובות של המחשב. אילון לא היה במקום, זה התברר לנו מפי מזכירה, חיילת שעובדת עם אילון (היא שהזכירה מייד את ארקדי).

בסופו של דבר הגענו לאגף כוח אדם. קודם טיפל בנו קצין כוח אדם – אבשלום (מאוד אדיב). הוא בירר:
a. גיורא עוד לא נחשב במחשב שלהם בתור נעדר.
b. התקשר עם בחור אחר (מאוד נחמד) וזה נתן לנו פרטים על ענבר (מהמחשב): דרור ענבר, מ.א. 2166297, דואר צבאי 2996. מקיבוץ (או מושב) "אלונים". עכשיו הוא ב- אגד 214 (ארטילריה). ענבר לא היה יחד עם גיורא, העבירו אותו אחר-כך לשריון (אולי בפרוטקציה?).
c. אבשלום גם הלך להסתכל ברשימות ומצא את אלי זכאי בין השבויים.
d. הם גם הסתכלו על הפרטים שהיו ידועים לי לגבי צבי ולגרין. הם גם-כן תיקנו לי את מספר החטיבה מ- 7 ל- 14 (דיברו ביניהם שולגרין ירד לפני שבוע עם "כוח אדולף").
כפי שהבנתי, עוד בשיחתנו בג'וליס, החטיבה 7 נמצאת בחזית הצפונית.
e. אבשלום התקשר עם המזכירה של שוּלי הנדברק (ענת). מסר לה את הפרטים של גיורא, את הכתובת שלנו וגם את הטלפון, וביקש שהנדברק יתקשר איתנו.
f. הבחור השני מהמחשבים נתן לי עוד מספר שממנו ניתן להגיע לגייסות השריון: 03-694481 (הסיפרה האחרונה לא ברורה, אולי 4), ושם לבקש את גייסות השריון.
g. השארתי לאבשלום את הכתובת שלנו ואת הפרטים של גיורא.
h. כל המכתבים שנשלחים לחיילים עוברים בירור, אח"כ הם חוזרים לקצין דואר ראשי והוא חייב להחזירם להורים, אם החייל נעדר.

2. 16:00 – צילצל כהן יוסף. קיבל גלויה מארי וממנה מסתבר שהכוונה לא ל"אילנות" אלא ל"אלונים", מה שכבר היה ידוע לנו. סיפרתי לו על נסיעתנו לג'וליס, בנוגע למחנה "מתן". גם כהן אמר לי שלא מדובר היה על זה שענבר נמצא במחנה זה, אלא שזהו הבסיס של היחידה שלו.

3. 18:00 – פניה התקשרה עם מפיק מהרדיו – יצחק אלון. מסרה לו את כל הפרטים על רמי מתן, וכן על גיורא. אלון הבטיח להעביר את כל זה לכתבים שמגיעים לגדה המערבית של התעלה.

4. 18:40 – צילצלתי ל"אלונים" (סניף הדואר, 04-931001). הפקיד הבטיח לקרוא להוריו של ענבר בשעה 19:15 לסניף הדואר, ואז אני אצלצל אליהם.
(עוד טלפון: 04-932290, כנראה מזכירות הקיבוץ).

5. 19:15 – התקשרתי שוב עם "אלונים" ודיברתי עם אביו של דרור ענבר:
א. נדברנו שהאב יכתוב לדרור וישאל מה ידוע לו על גיורא, וגם אני אכתוב.
ב. בגייסות השריון מסרו לי את הדואר הצבאי 2996, ולעומת זאת האב כותב לו לפי 2765 (בלי "קו נטוי").
אצטרך לכתוב גלויה לפי שתי הכתובות.

6. לפני 19:00 – באה אלישבע ירון, ואח"כ באו נחמה ושמואל אגמון (בערך ב- 19:00, הלכו בסביבות 20:00), ואז באו עמיצורים (היו כחצי שעה). אח"כ הייתה בלה אברמוביץ'.

7. 21:10 – דיברתי עם מר יוסף כהן. רציתי לברר מה למעשה כתב ארי על ענבר. כפי שהבנתי לא הכרחי מתוכן הגלויה של ארי שענבר מכיר את ארי, אלא כנראה שענבר מכיר את גיורא. במילים אחרות כהן אמר לי שארי באיזה שהוא אופן "עלה" על השם של ענבר, שראה או שמע משהו על גיורא.

8. כתבתי גלויה לענבר דרור בשני העתקים: דואר צבאי 2765, וכן דואר צבאי 2996 (גמרתי ב- 22:00 בערך).

9. ב- 22:00 – דיברתי עם אשתו של חנוך מרגולין. מסרתי לה את "נקודת הציון" של רמי מתן.

10. 0:00 – שילשלתי את הגלויות לענבר בסניף הדואר "שופן".


שיתוף יום זה:

הסבר ומידע נוסף

yoman_13nov

כיתבו תגובה או שתפו את הסיפור שלכם