יום שישי – 11.1.74

1. הגיע מכתב מוועד הורי הנעדרים בסיני. ביקשו למלא שאלון: מה הם האפשרויות של כל אחד לעזור בפעולות הוועד.

2. הייתי באוניברסיטה ונפגשתי עם מיוזם. שאל, אם נרצה פעם להצטרף אליהם בשבת לטיול (למשל, מחר, הם נוסעים לאסוף פטריות!). אמרתי לו שבינתיים באים אלינו בכל יום ואין באפשרותנו לעזוב את הבית.
3. סיפרתי לקטיה – באוניברסיטה – על ביקורו של הרב צמל (היא שאלה אותי).

4. ב- 16:00 בערך צילצלתי אל ציפין: הוא היה שלשום בתל-אביב ונבחר לוועד. היה בפגישה עם דיין, והיום היה בתל-אביב ונפגש עם אבריאל אהוד. יש לציפין רושם שמצד אחד כאילו המנהיגות רוצה שיהיה עליה לחץ ציבורי בקשר לשבויים ונעדרים. מצד שני, דיין אמר בפירוש ששום דבר אולטימטיבי הוא לא יציג בפני הממשלה. דיין מאמין שמכיוון שיש הרבה פצועים מצריים בסואץ ומכיוון שלא מעבירים תרופות (?), הרי הוא מניח שמצרים תסכים להחלפת חללים.
על שבויים – דיין חושב שאין שבויים נוספים במצרים.
לעומת זאת, מהפגישה עם אבריאל ציפין הבין שעושים את הכל בכדי לא לפוצץ את ז'נבה: "אם המצרים יציעו ארץ-ישראל בגבולות חיפה ועכו, גם אז מוכנים לשבת ולדון איתם".
ציפין, כנראה, מייצג את הכיוון ה"תקיף" בוועד. הוא גם הלך עם עוד שניים-שלושה אנשים לנציגות ארצות-הברית לדרוש פגישה כאשר קיסינג'ר יגיע ארצה.
הבטחתי למסור לו על הפגישה עם אהוד אבריאל שתהיה ביום שני הקרוב.


שיתוף יום זה:

הסבר ומידע נוסף

ועידת ז'נבה
ב-21 בדצמבר נפתחה בז'נבה ועידת שלום בהשתתפות ישראל, מצרים וסוריה, ובעקבותיה נחתמו ההסכמים: הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל למצרים (ב-18 בינואר 1974) בקילומטר ה-101 שעיקרו בהסרת הסגר הימי שקיימה מצרים בים סוף, בפתיחת תעלת סואץ לשיט, ובנסיגה ישראלית מתעלת סואץ, עד למרחק של 20 קילומטרים מזרחית לה כאשר ממזרח לתעלה קיימות שלוש רצועות: הראשונה רצועת דילול מצרית, השנייה רצועת חיץ תחת פיקוח כוח חירום של האו"ם והשלישית רצועת דילול ישראלית. והסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה (ב-31 במאי 1974) שבו ישראל הסכימה לסגת מכל השטחים שכבשה במלחמה, ומשטחים בהיקף של כ-60 קמ"ר בצדו הישראלי של "הקו הסגול" באזור קונייטרה לקו הפרדה ישראלי ומולו במרחק של עשרות מטרים עד כמה קילומטרים קו הפרדה סורי שבתווך אזור חיץ מפורז הנתון למנהל אזרחי סורי ולשליטה צבאית של מפקחי אונדו"ף. ההסכם לווה בתקריות ירי רבות (יותר מאלף), שהסורים יזמו בכל עת שהדיונים נקלעו למשבר.

כיתבו תגובה או שתפו את הסיפור שלכם