יום שלישי – 15.1.74

1. 9:00 – פניה התקשרה עם שפי אבנר, וזו החליטה לחסוך לנו הוצאות טלפון, ניתקה את השיחה והתקשרה איתנו. בקיצור: פניה מסרה שהיינו אתמול בפגישה עם אבריאל, ושיצלצל הרב צמל היום החל מ- 1:30. אח"כ דיברתי אני שוב בקשר להפצת תמונות. אם דרושה נוכחותנו – אזי ביום ראשון, חמישי, שישי – אני פנוי ואנו יכולים להגיע לתל-אביב. ביקשתי גם שבנוגע לתמונות – יפעלו יותר מהר. אנו עומדים לפני נסיגה ואחר-כך לא יהיו האנשים שביניהם צריך להפיץ את התמונות.

2. פניה סיפרה לי שציפין היה אצלה, ושהיא קישרה אותו עם יצחק אלון (פניה רצתה גם-כן להשתתף בתוכנית, אולם לה, כעובדת רדיו, אסור. צריך בשביל זה לקבל רשות מיוחדת). ציפין סיפר לפניה שהוא נוכח לדעת שהלשכה לאיתור נעדרים אומנם עושה מאמצים ועובדת טוב, אבל דווקא מצד גורמים כמו משרד החוץ וכו' יש בדר"כ עיכובים. הקלטת הראיון עם ציפין צריכה להופיע ב"היום הזה", אחרי השעה 13:00.

3. ב- 13:13 – הקלטת ציפין – בחדשות ("היום הזה").

4. בערך ב- 16:10 צילצל הרב צמל. הבנתי שמסכּים להפיץ תמונות, והשאלה – מה לעשות עם התשובות שתתקבלנה (אולי יצטרכו להתחיל לחקור את המשיבים). הסברתי לו שאינני חושב שתהיינה כל-כך הרבה תשובות, ומצד שני – צריך לפעול מהר. אם תהיה נסיגה – שעליה עובדים – אז הרבה מגוייסים ישוחררו ולא יהיה למי להפיץ את התמונות.
אמרתי לו שאנו מוכנים תמיד לבוא בימים ה', ו', ויום א'. שאל אותי אם יש לנו רכב – הוא רוצה לסדר לנו את הרכב הירושלמי שיש ללשכה כאן. רוצה גם לסדר פגישה עם סגן-אלוף הראל. הבטיח שיצלצל שוב, היום – אחרי שיברר את זמן הפגישה.

5. 16:55 – צילצלתי אל מורי ציפין, אולם הוא באוניברסיטה. ביררתי עם אשתו זיווה, האם הוא נוסע ביום חמישי לתל-אביב, ואז היינו יכולים להצטרף אליו. מסתבר שביום חמישי מורי צריך להתייצב ביפו ביחידה שלו (קיבל צו גיוס). אטלפן אליו אחרי 19:00.

6. ביומן, אחרי חדשות 19:00, מסרו על שיטת זיהוי חללים. לְהבּא רוצים לקחת ממגוייסים טביעות אצבע, צילום גם בפרופיל, צילום שיניים וכו'.

7. ב- 20:20-20:50 – דיברתי עם אריה דבורצקי. התייעצתי בקשר לנוסח הפרטים אותם צריך לצרף לתמונה של גיורא. סיפרתי לו על ה"התעוררות" בקשר לנעדרים (הביקור של צמל, של המפקד מגדוד 79, ההזמנה לאהוד אבריאל, וכו'). גם דבורצקי חושב שמכתבי קצת עזר להתעוררות והוא קרא עוד הרבה מכתבים שהופיעו בעקבות מכתבי.
סיפרתי לו על הביקור של רינגרט, ועל הכוח של אהוד ברוק. מסתבר שאהוד ברוק הגיע ארצה רק שלושה ימים אחרי פרוץ המלחמה, כי הוא היה בחו"ל. דבורצקי חושב שהכוח של אהוד ירד אומנם בערך ב- 14.10 לסיני, מה שמתאים לסיפור של רינגרט. ברוק זה שלמעשה אירגן את הגדוד הזה. דבורצקי גם הבטיח לי שישתדל לברר באמצעות חיילת – ששמה גיטה – שהופיעה אצלו בזמנו (יחד עם אהוד ברוק), וגיטה זו וודאי יודעת מתי הכוח ירד לסיני, או לפחות תוכל את זה לברר ("היא מיוחדת ויש לה אף מיוחד ויודעת לדחוף אותו לכל מקום"). הוא הביע הבנה לסיפוק שלי שגיורא לפחות הספיק ללחום ולהרוג מצרים. בכל מקרה, גם אם לא ימצא את גיטה, יצלצל אליי. ברוק צריך היה לצאת לתקופה לחו"ל, בכדי להחזיר את משפחתו מחו"ל.
בנוגע לבלגן – הוא מספר לי שאתמול הופיע אצלו חייל שחיפש ברמב"ן 27 הוריו של חייל שנפל – בשם בנסון. כך הייתה רשומה אצל החייל הכתובת. גינה משערת שאולי באותה רשימה היה רשום בזמנו גם גידי ז"ל ובטעות נתנו לזה שבא כעת את הכתובת של גידי (אולי השם של גידי היה רשום על-יד שמו של בנסון – ובילבלו את השורה המתאימה של הכתובת). זה רק מראה על הרשלנות. ולכן דבורצקי חושב שיותר קל לברר דברים לא בצורה רשמית, אלא באופן פרטי. בכל אופן יצלצל מחר.

8. בערב (22:15) – בטלוויזיה – היה "מוקד", תוכנית מוקדשת להפרדת הכוחות. פניה הציעה לציפין לצלצל (צילצלה אליו) שיצלצל ל"מוקד" ויציג שאלה, האם בהסכם הפרדת הכוחות יש סעיף הנוגע להחזרת החללים. ציפין צילצל והודיע לנו אח"כ שמסר את השאלה, אבל ענתה בחורה שקשה לסדר את זה. כאשר הסתכלנו ב"מוקד" אומנם ראינו שהעבירו לאלי ניסן איזה פתק, הוא מסר אותו לחריף (שהשתתף בתוכנית) אבל תשובה לשאלה לא ניתנה (טלפון של "מוקד" – 521111).

9. עניתי על השאלון שקיבלתי מנציגות משפחת הנעדרים ואשלשל את זה מחר בבוקר.

10. כאשר יצאתי מהבית צילצלה שפי אבנר. הבטיחה לפניה שביום חמישי, 17.1, בין 9-10, יגיע אלינו אוטו שייקח אותנו לתל-אביב.


שיתוף יום זה:

הסבר ומידע נוסף

זיהוי חללים
בדיקות ה- DNA כפי שמוכרות היום נכנסו לשימוש רק במהלך שנות ה- 80.
קודם לכן שיטות זיהוי החללים הסתמכו על סממנים חיצוניים כגון גובה, צבע שיער, מבנה עצמות, צילומי שיניים (במידה והיו) וכד', וכן על ממצאים נסיבתיים (במידה והיו) כגון מקום הימצאות הגופה, סוג אדמה וכד'.

כיתבו תגובה או שתפו את הסיפור שלכם