יום ראשון – 17.2.74

1. ב"הארץ" מודעה שההפגנה של משפחות הנעדרים שנקבעה למחר – נדחית.

2. 8:45 – פניה צילצלה ללשכה בת"א: ביקשנו למסור לרב צמל שנהיה בסביבות 11:00. דיברנו עם פְּנִינה – פקידה. ליאנה כבר השתחררה.

3. אחרי 9:00 – צילצלה נוגה (היא עכשיו במקום ליאנה). הרב צמל עלול להיות רק ב- 12:00. ענִינוּ שנחכה לו.

4. ב- 9:15 הגיעה מרים בלבן. יצאנו מירושלים ב- 9:40 והגענו ללשכה אחרי 11:15 (הסתובבנו הרבה זמן סביב משרד הביטחון – קשה היה להיכנס שמה). מצאנו את צמל וחיים בדנר.
א. תגובות אין עדיין על זה שחולק בסיני.
ב. כפי שהבנתי – חילקו רק ביחידות של אריק שרון.
ג. הרב עבר על תוכן המודעה וכמעט הכל נשאר בלי שינויים.
ד. לא חשב שמודעה בעיתון עולה כל-כך הרבה כסף. התחיל לברר והסתבר שאין לו כספים. הוא מציע לנצל את ה- 1,000 ל"י שאפשר לקבל מאגף השיקום.
ה. קשרים עם עיתונאים אין לו. ניסה לצלצל למישהו ב"מעריב" (מנהלת הארכיון) אבל לא תפס אותה.
ו. החלטנו לנסות לבד להגיע ל"מעריב", למישהו אחראי, ולבקש הנחה בתשלום.
ז. הרב צמל מקווה שביום ג'-ד' אולי יקבלו אינפורמציה על הטנק 123.
ח. לפי הצעתה של פניה, ביקשנו את בדנר שיינסה לחקור או לברר איפה היה רוזנבאום ב- 14.10! במלים אחרות, מבלי להתייחס לעובדה האם רוזנבאום ראה את גיורא או לא, איפה הוא היה באותו יום? בדנר הבטיח לעשות את זה.
ט. הרב צמל הבטיח להתעניין בקשר לתשלום, וגם ישתדל לצלצל אליי הערב.

5. בערך ב- 12:30 יצאנו מ"מרכז הקשר" והגענו ל"מעריב". מרים בלבן מכירה את המזכירה של דיסנצ'יק, גב' מנדלסון (טל. 03-287211).
(היא הייתה בזמנו המזכירה של קצ'לסקי – הנשיא – ברחובות).
מרים הסתלקה עם גב' מנדלסון למעט זמן, וסיפרה לה, כנראה, מה הבעיה.
אח"כ הוחלט שנלך לזה שמקבל מודעות. הסתבר שעכשיו צריך קודם לברר לא עניין התשלום, אלא האם הצנזורה תיתן להדפיס מודעה כזו. היו מאוד אדיבים. השארנו אצלם: טקסט המודעה, הכרוז שהופץ ע"י צה"ל וכן את התמונה שקיבלנו מאשקלון. הם יבררו (כאשר יהיה שלום רוזנפלד). גב' מנדלסון הבטיחה להתקשר איתנו ולעשות כל מה שתוכל. לולא התמונה, היו מכניסים את זה בתור מכתב למערכת, ואז זה לא היה עולה כסף. אח"כ דיברתי עם גב' מנדלסון: הסברתי לה ש"אינני רוצה לגמרי חינם, אלא יותר זול", בכדי שאוכל לעשות את זה בשלושה עיתונים. השארתי לגב' מנדלסון את הפרטים של צמל, במקרה ותהיינה בעיות עם הצנזורה. היא נתנה לי צילום של המודעה, שיהיה גם אצלי הטקסט שכתבנו.
יצאנו מת"א ב- 13:50, וב- 15:10 היינו בבית. מרים בלבן תהיה כנראה ביום שלישי בת"א ואז תוכל לקחת חזרה את התמונה, ואולי גם את הקאָלוּשה (גְלוּפה).
בהזדמנות ביררתי ב"מעריב לנוער": אין להם עדיין כּוֹרֵך. הכּוֹרְכִים רוצים 20 ל"י בעד כל שְנתוֹן. חושבים שאם אפנה לדיין (זה שהיה בשנה שעברה) – הוא יעשה לי את הכריכה.

6. לפני 20:00 דיברתי עם אישתו של ציפין, זיווה. מורי לא בבית. הוא אצל מלכוב. סיפרה לי על המצב רוח של מורי (גם בגלל זה שדחו את עניין הקביעוּת שלו באוניברסיטה). דיווחתי לה על נסיעתנו לתל-אביב.

7. אחרי 20:30 הופיע ציפין: סיפרתי לו על כל העיניינים שלנו, והוא סיפר לי שגם כאשר דרוּשים היו לוועד כספים בכדי להסיע הורים להפגנה מתל-אביב לירושלים – המרכז לאיתור נעדרים לא רצה לתת כסף. סיפר שבשבת היה בחיפה וניפגש עם חברים של אחיו דוּדוּ. סיפרו שבכלל לא ראו שחיפשו בשטח שלנו. כפי שמורי מבין, המצרים רוצים שכל החיפושים ייגמרו ב- 5.3. כנראה שהוחלף הנציג המצרי שרוף במפקד אחר, והרצל שפיר חושב שהמפקד החדש בסדר.
(מצב רוחו של מורי לא טוב, והוא רוצה לעזוב את הארץ).
מורי הלך ב- 21:20 בערך.

8. בזמן שמורי היה אצלנו צילצלה פעמיים נוגה (ב- 21:00 ו- 21:10).
בפעם הראשונה דיברתי אני איתה וסיפרתי לה על מה שהספקנו לעשות ב"מעריב". היא סיפרה לי שהרב צמל חולה, וביקש לדווח לי. ביקשתי את נוגה שאם מחר יצלצלו מ"מעריב" בקשר לצנזורה – שתגיד ל"מעריב" שהכל סוּכּם עם הרב צמל.
אח"כ נוגה צילצלה שוב ודיברה עם פניה ומסרה את הטלפון הפרטי של הרב: 03-787245.


שיתוף יום זה:

הסבר ומידע נוסף

הודעה על דחיית הפגנת ועד משפחות הנעדרים
feb_17_74

כיתבו תגובה או שתפו את הסיפור שלכם